1 sierpnia 2016

Samochody papieża Franciszka podczas wizyty w Polsce


Wczoraj zakończyła się pierwsza oficjalna wizyta papieża Franciszka w Polsce. Podczas swojej wizyty odwiedził on Kraków, Brzegi, Częstochowę i Auschwitz. W tym wpisie chciałbym przedstawić Wam samochody i nie tylko, jakie wybrał papież Franciszek do swojej podróży.


VW Golf Sportsvan 1.2TSI DSGGłówny samochód służący do podróżowania papieżowi Franciszkowi po Krakowie czy trasach między miastami. Warto wspomnieć, że VW przekazał papieżowi cztery nowe Golfy Sportsvany w takiej samej konfiguracji (Start) doposażonej jedynie o dywaniki, które po pielgrzymce papieża zostaną przekazane Caritasowi, a jeden z nich wystawiony na licytację, z której pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mobilnej kliniki służącej w Libanie. 

Isuzu D-Max


Otwarte papamobile zbudowane na bazie pickupa Isuzu służące papieżowi do przemieszania się między wiernymi zgromadzonymi na krakowskich Błoniach czy polach miłosierdzia pod Wieliczką. Samochód ten został zbudowany specjalnie na potrzeby wizyty papieża Franciszka na Filipinach i od tamtej pory służy mu za papamobile podczas jego zagranicznych wyjazdów.

Mercedes G500


Samochód ten pojawił się tylko raz podczas pielgrzymki w Polsce, a dokładnie podczas przejazdu między wiernymi zgromadzonymi na Jasnej Górze. Samochód ten trafił do służby w Watykanie w 2007 roku za pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Jako ciekawostkę należy wskazać, że samochód zbudowany przez Mercedesa może bardzo szybko przekształcić się z samochodu w pełni odkrytego do samochodu zamkniętego.

Tramwaj Krakowiak (najdłuższy tramwaj w Polsce)


Trudno nazwać go samochodem, ale na pewno warto o nim wspomnieć, bo to chyba pierwszy przypadek w historii, kiedy papież na spotkanie z młodzieżą pojechał tramwajem. Spod krakowskiej kurii tramwaj Krakowiak zabrał papież na błonia, gdzie miało się odbyć spotkanie z młodzieżą. Warto wspomnieć, że na całej trasie w tramwaju papieżowi towarzyszyły niepełnosprawne dzieci ze wspólnoty Arka.

Fiat tym razem nie dla papieża.


Fiat Polska będąc patronem motoryzacyjnym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przekazał komitetowi organizacyjnemu ponad 120 samochodów, które miały pomóc organizatorom w przemieszczaniu się między rozsianymi punktami papieskich odwiedzin. I sam trochę się dziwię, że sam papież nie skorzystał na przykład z Fiata 500L jak to miało miejsce podczas pielgrzymki do USA, a zamiast niego wybrał Golfa.


Brawa dla Fiata należą się także za konkurs, który zaangażował fanów marki na facebook-u w poszukiwania specjalnie oklejonych samochodów przekazanych komitetowi organizacyjnemu światowych dni młodzieży, w którym do wygrania były 3x Fiaty 500 z pełnym bakiem paliwa na weekend.

Zdjęcia Stara 660 wykonane przez mojego dziadka w 1979 roku.

Napiszcie proszę w komentarzu, które papamobile z historii lub obecne Waszym zdaniem było najciekawsze. Moim zdaniem najciekawsze propozycje to Mercedes ML z pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 roku oraz krajowy Star 660 przerobiony na papmobile z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku.

Moje zdjęcie Mercedesa ML podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz