1 grudnia 2013

(#33) Kupuje nowe zimówki, ale nie wiem co wybrać?   Po czterech sezonach jazdy na Kleberach Krisalp HP w końcu postanowiłem zaopatrzyć mój wehikuł w nowe wcześniej prze nikogo nieśmigane opony zimowe. Tylko jak zawsze w takiej sytuacji mam problem z wyborem tych najlepszych i dlatego to właśnie Was postanowiłem poprosić o pomoc w końcu co dwie głowy i więcej, to nie jedna :)
Szukam opon w najpopularniejszym chyba w Polsce rozmiarze 195/65/15 w indeksie prędkości T, czyli do 190 Km/h, bo po co w zimie więcej ;) Jakie mam oczekiwania w stosunku do nowych opon ? Chciałbym żeby nowe opony zapewniały mojemu samochodowi przyczepność, a mi bezpieczeństwo i pewność w prowadzeniu mojego samochodu na ośnieżonej, mokrej i śliskiej nawierzchni. Jak mi to ktoś kiedyś powiedział w samochodzie najważniejsze są hamulce i opony, a co z tego że masz dobre hamulce skoro twoje opony są do kitu. Musimy pamiętać o tym, że za nasze bezpieczeństwo odpowiada powierzchnia równa czterem kartką A4. Czy warto zatem oszczędzać na naszym bezpieczeństwie i oponach ? Zdecydowanie NIE.


Oczywiście wcześniej dokonałem małego rekonesansu i wybrałem czterech moich kandydatów kierując się zarówno moimi doświadczeniami oraz recenzjami innych osób przeczytanymi w internecie. Moja lista nie jest jednak ostateczna i zamknięta, jeżeli skutecznie zasugerujecie mi inną oponę z którą macie dobre doświadczenia, to nie widzę problemu żeby dodać ją do mojej listy.1. Mój pierwszy kandydat, to opona Continental Conti Winter Contact T850. Słowem wstępu jako opony letnie używam Continentali Conti Premium Contact 5 i uważam je za mega przyczepne opony na których po prostu fajnie się jeździ, a dodatkowo nigdy się na nich nie zawiodłem. Mają oczywiście swoje małe problemy i wady, jak na przykład fakt że strasznie szybko się ścierają. Powyższą wadę zauważył chyba każdy posiadacz opon Continentala, jednak nie mam żadnego doświadczenia z zimowymi oponami tego producenta, więc nie wiem czy zimowe opony borykają się z tymi samymi problemami co opony letnie. Ewentualnie w grę wchodzi także opona Conti Winter Contact T830 starszy model, ale równie wysoko oceniany jak jego następca. Dlaczego akurat Continentale są na mojej liście na pierwszy miejscu, bo lubię tą markę. Nigdy nie zawiodłem się na moich letnich oponach, a poza tym ta firma w każdym rankingu niszczy konkurencję w klasyfikacji zimowych opon.
2. Michlen Alpin A4 dlaczego akurat ten kandydat na drugim miejscu, bo w każdym rankingu jest zaraz za Continentalem. Po drugie ma bardzo dobre recenzje od użytkowników, a po trzecie strasznie lubię tego ludka z reklam tej firmy :)
3. Na miejscu trzecim mojej listy Kleber Krisalp HP2. Kupując swój samochód dostałem do niego zimowe Klebery poprzedniej generacji. Opony jak to opony miały już za sobą kilka sezonów przejeżdżonych po polskich dorgach. O ile na posypanym czarnym asfalcie na który przed chwilą spadł śnieg dawały sobie radę, to już jazda na nich po trochę głębszym śniegu lub błocie pośniegowym zupełnie przerastała te opony. Notoryczne gubienie przyczepności przy ruszaniu i powody, które wymieniłem powyżej oraz wydarzenie, które miało miejsce zeszłej zimy, gdy nie mogłem wyjechać pod mała ośnieżona górkę na moim osiedlu przesądziły moją decyzje o zakupie nowych opon. Zapytacie, więc dlaczego umieściłem je w moim rankingu ? Wiem że dobrych opon używanych nie oddaje się za darmo, a poza tym na opony zimowe nic tak źle nie wpływa jak upływ czasu z którym miękka guma w zimowych opon twardniej przez co po czterech sezonach jest ona podobnej twardości co opona letnia. Ja niestety dostałem Klebery już troszkę zajeżdżone i po paru sezonach jazdy po Polskich drogach. Nie chce jednak skreślać firmy Kleber na stracie,bo wiele dobrego słyszałem od znajomych na temat ich produktów.4. Dobre bo polskie ? Na miejscu czwartym produkt z podkarpackiej fabryki opon Dębica Frigo 2. Na temat tych opon praktycznie nic nie wiem, a jedyne co słyszałem to plotki jakoby pod nazwa Dębica były sprzedawane starsze modele gum koncernu Good Year, który to jest właścicielem marki Dębica. Jeżeli chodzi o Frigo 2, to ma być to podobno odpowiednik opon Goodyear Utra Grip 5, które przestały być produkowane kilka lat temu. Ludzie wolą magię zagranicznych nazw a może Dębica wcale nie jest taka zła. Poza tym po co przepłacać jeżeli Dębica okaże się dobra ?

Jaki sami widzicie miotam się pomiędzy różnymi markami, modelami i przedziałami cenowymi i nadal nie wiem co wybrać, a zima już tuż tuż. Dlatego właśnie proszę was o pomoc i doradzenie co mam wybrać ? Oczywiście w swoich radach nie musicie się ograniczać do modeli opon przedstawionych w powyższym wpisie. Liczę na waszą pomoc, kreatywność i opnie na temat najlepszych używanych przez was opon zimowych.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze sklepu internetowego firmy Oponeo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz