11 lutego 2013

(#13) Krakowski eksperyment pt. "prawo jazdy"


Telewizja, radio, prasa i internet aż huczą od kolejnych doniesień, jaki to nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy obowiązujący od 19 stycznia tego roku jest trudny oraz jak to masowo ludzie w całej Polsce polegają na nowym egzaminie.

"W samej tylko Małopolsce w pierwszym tygodniu egzaminowania według nowych zasad, teorię oblało aż 640 osób. Zdało nieco ponad 70"

Przedtem 18 pytań z puli 300 pytań, która była każdemu znana teraz 32 pytania z puli blisko 3000 pytań i o wiele krótszy czas na odpowiedź, bo tylko 30 sekund na przeczytanie pytania oraz 15 sekund na odpowiedź, przy czym nie możemy już wrócić do poprzednich pytań. Wiele się na ten temat pisze, jednak tylko Radio Kraków postanowiło sprawdzić, czy z nowymi zasadami i nowym egzaminem poradzą sobie osoby posiadające już prawo jazdy od wielu lat. Krakowscy dziennikarze poprosili aby swoich sił w teście spróbowali znani satyrycy, kierowcy rajdowi, samorządowcy, dziennikarze oraz właściciele szkół jazdy.

Z informacji jakie do mnie dotarły wynika, że test nie jest taki trudny o czym świadczą wyniki przeprowadzonego testu jednak należy się do niego bardzo dokładnie oraz rzetelnie przygotować, a więc nie ma lipy.

Do zdobycia maksymalnie było 78 punktów przy czym, żeby uzyskać wynik pozytywny należało zgromadzić co najmniej 68 punktów.

Poniżej prezentacja wyników testu:


 1. Przemysła Gosztyła (kierowca rajdowy) 64 pkt egzamin niezdany 
 2. Barbara Gosztyła (pilot rajdowy) 62 pkt egzamin niezdany
 3. Wojtek Chuchała (kierowca rajdowy) 61 pkt egzamin niezdany 
 4. Krzysztof Piasecki (satyryk) 64 pkt egzamin niezdany 
 5. Adam Migdał (radny miasta Krakowa)  69 pkt egzamin zdany
 6. Józef Pilch (wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa) na egzaminie się nie pojawił
 7. Andrzej Lubertowicz (właściciel szkoły bezpiecznej jazdy) 68 pkt egzamin zdany
 8. Anna Salacinska (członek Automobilklubu Śląskiego) 58 pkt egzamin niezdany
 9. Maciej Stabrawa (członek Automobilklubu Śląskiego) 65 pkt egzamin niezdany
 10. Tomasz Kocot (członek Automobilklubu Śląskiego) 68 pkt egzamin zdany
 11. Krzysztof Chwaszczyński (członek Automobilklubu Śląskiego) 63 pkt egzamin niezdany
 12. Marcin Koczyba (dziennikarz) 63 pkt egzamin niezdany
 13. Daniela Motak (dziennikarz) 66 pkt egzamin niezdany zabrakło 2 punktów
 14. Piotr Jędrzejewski (dziennikarz) 74 pkt egzamin zdany
 15. Marek Dworak (szef Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego) do testu nie przystąpił powiedział, że woli pełnić funkcję eksperta. Czyżby bał się wyniku ? Moim zdaniem dziwna decyzja osoby, która mieni się ekspertem od spraw ruchu drogowego oraz prowadzi w TVP Kraków program "Jedź Bezpiecznie".

Jak sami widzicie wyniki testu nie są zbyt optymistyczne, bo na 12 osób, które pojawiły się na teście zdało tylko 4. Jednak należy zauważyć, że niektórym osobom zabrakło tylko kilku punktów aby zdać. Jak widać nasze państwo nie zamierza nikomu ułatwiać już i tak trudnej drogi do zdobycia tak wymarzonego przez wielu polaków prawa jazdy, a czasami stara się nawet coraz bardziej tą drogę utrudnić rzucając kolejne kłody pod nogi przyszłych kierowców. Nie ma się jednak czemu dziwić w końcu więcej oblanych egzaminów to więcej zapisów na kolejne poprawkowe egzaminy co przekłada się na horrendalne kwoty, które wpływają do samorządowych budżetów. Nawet nie wiecie jak się cieszę, że swoje prawo jazdy zdobyłem w 2009 roku jeszcze na starych zasadach egzaminu.

PS: Czy ktoś z Was zdawał może już nowy egzamin teoretyczny, a swoim obserwacjami i wnioskami chciałby się podzielić z innymi w komentarzach ?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz