15 września 2012

(#1) Prapremiera nowego Audi A3

 
   W minionym tygodniu w wielu salonach w Polsce swoją premierę miało nowe Audi A3, które oficjalnie trafiło do sprzedaży. Ja przy tej okazji chciałbym podzielić się z Wami moimi refleksjami ze spotkania z nowym Audi na, którego prapremierze miałem okazje być już 28 marca.

Na ten moment wszyscy miłośnicy Audi czekali z niecierpliwością. Chwilę po światowej premierze, która miała miejsce w czasie salonu samochodowego w Genewie, najnowsza generacja Audi A3 zadebiutowała w Polsce. 

Dzięki uprzejmości "Audi Polska" zostałem zaproszony na prapremierę nowej generacji Audi A3. To był dzień pełen wrażeń. Ekskluzywna impreza, luksusowy samochód, wspaniałe miejsce i piękne hostessy. Ale po kolei…

"Alwernia Studios" w podkrakowskiej miejscowości Alwernia - właśnie tam czekało na mnie najnowsze, trzecie wcielenie Audi A3. W środku czułem się, jak na planie filmów z serii „Obcy” - wszystko wewnątrz było utrzymane w klimacie science fiction.
 
Jedno spojrzenia na gwiazdę wieczoru i byłem pewien, że tak zgrabnego auta nie widziałem już dawno. Na zdjęciach ze światowej premiery, która odbyła się kilka tygodni temu w Genewie wyglądało dobrze, ale na żywo uroda nowego A3 ma w sobie coś z dyskretnie seksownej dziewczyny i przyzna to każdy, kto był na prapremierze. 
 
Wreszcie przyszedł czas na sekrety nowości z Ingolstadt ? Od przedstawicieli Audi dowiedzieliśmy się, iż najnowsze wcielenie Audi A3 to całkowicie nowy model na zupełnie nowej płycie podłogowej MQB, która daje producentowi bardzo szerokie pole manewru w budowaniu nowych modeli szybciej niż obecnie. A3 to pierwszy model marki, w którym zastosowano tego rodzaju rozwiązanie. Warto podkreślić, że od tej chwili ma być ona stosowana we wszystkich nowych modelach. 
 
Nowe A3 w porównaniu do poprzednika jest dłuższe o 23 mm, o 12 mm szersze a rozstaw kół w stosunku do schodzącego modelu zwiększył się o 23 mm - myślę, że to na pewno pozytywnie wpłynie na lepsze prowadzenie. Musimy także pamiętać, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii A3 jest lżejsze o parę kilogramów w porównaniu do wcześniejszej generacji. Pod maskę trafią na początek cztery silniki: dwa benzynowe 1,4 TFSI oraz 1,8 TFSI oraz dwa turbodiesle 1,6 TDI oraz 2,0 TDI. 

Nowe Audi to też nowe technologie. Na pokładzie auta znajdziemy system wykrywający zmęczenie kierowcy i w razie potrzeby ingerujący w układ kierowniczy, aktywny tempomat z czujnikiem reagującym na sytuację na drodze umieszczonym w przednim zderzaku, system oko Audi, który znajduje się nad lusterkiem wewnętrznym a umieszczony jest w stronę drogi aby zapobiegać potrąceniom pieszych oraz najechaniu przez jedno auto na drugie w korku. 
 
Na liście jest także układ pilnujący właściwego pasa ruchu "Line Assist", zaś system "Park Assist" zaparkuje A3 w luce większej od naszego auta o zaledwie 80 cm. Nowe Audi A3 to także nowe światła wykonane w technologii "światłowodów ledowych", które zużywają mniej energii a dzięki temu na każde przejechane 100 km zaoszczędzimy 0,2 litra paliwa.

Wnętrze ? W środku było bardzo przytulnie, miło, ciepło i jasno. Mimo, że mam prawie 195 cm wzrostu to nad głową miałem jeszcze kilka centymetrów luzu. Nowe Audi A3 może być wyposażone w bezkluczykowy system dostępu - co uważam za duże ułatwienie - kluczyk mamy schowany w kieszeni a i tak otworzymy auto i odpalimy je wciskając jedynie przycisk START. 

 Na wielki plus w nowym modelu zasługuje genialna ergonomia oraz pięknie wykonane wnętrze, które powala precyzją wykonania. Fantastycznym gadżetem jest także wielki wysuwany wyświetlacz, na którym oprócz nazwy stacji radiowej możemy spokojnie śledzić, gdzie jesteśmy oraz dokąd zmierzamy - wysuwa się on z panelu środkowego po włączeniu radia lub nawigacji lub samego sytemu MMI. O sterowaniu tymi wszystkimi elementami z kierownicy nie będę się rozpisywał, bo jak przystało na markę premium to już standard.

Uff ale się rozpisałem… Na koniec chciałem się przyznać, że dzięki Audi poczułem się, jak gwiazda telewizyjnego programu motoryzacyjnego, która może poznać najnowszy model auta, usiąść za jego kierownicą a swoimi odczuciami podzielić się z czytelnikami. Dziękuje za zaproszenie i za bajeczną prapremierę nowego Audi A3.
 

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz